Ana içeriğe atla

Sakız yutmak zararlı mı?

Kimi zaman üşendiğimizden kimi zaman da yakın çöp bulamamaktan herhalde hepimiz mutlaka 1 kere de olsa sakız yutmuşuzdur.

Sakız yutunca 7 ay/sene vücudunuzda kalıyor gibi söylemleri de sıkça duymuşuzdur. Peki, sahiden de sakızı yutunca ne oluyor? Sakız yutmak zararlı mı? İşte uzmanların açıklamaları...

Gastroentrolog  Dr. Lisa Ganjhu, sakız yuttuğunuzda sindirim sisteminizde neler olduğunu aşama aşama anlattı.

Sindirim sistemi çok kuvvetlidir. Sert bir biftek nasıl sindirilebiliyorsa sakız da sindirilebilir. Mide hareketleri, asitler ve enzimler sakızın sindirilmesini sağlar. Ancak tek fark sakızda bulunan bazı kimyasalların tamamen çözünmemesi sebebiyle pek çok besinin emiliminin gerçekleştiği ince bağırsakta emilemez.

Sakızın ince bağırsağa ulaşmış hali burada emilmeden aynı şekilde kalır.

Sakız bağırsaklara yapışmaz veya yuttuğunuz bütün sakızlar burada birleşerek dev bir sakız topuna dönüşmez. Tamamen çözünmese bile dışkıya karışır ve bağırsak boyunca ilerler. Tek sorun sakızın çok büyük olmasında yaşanabilir ve sakız bu durumda mide ağzından geçip mideye giremez. Ancak bu kadar büyüklükteki bir sakızı yutmak da imkansız olacağından bu duruma pek rastlanmamaktadır.

Sakız dışkı ile atılıyor diye yine de yutmanızda zarar yok denemez. Uzmanlar sakız yutmaya karşı uyarıyor ancak sandığınızdan farklı bir sebeple.

Sakız çiğnemenin hiçbir besin değeri yoktur ve çoğu sağlık uzmanı sakızı yutmamanız gerektiğini belirtir. Çünkü sakız yutulduğunda nefes borusuna kaçabilir ve boğulmanıza sebep olabilir. Elbette bu sorun büyük parça gıdalar için de geçerlidir ve sadece sakıza özgü bir problem değildir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

YOĞURT YAPIMI

Hazır yoğurtlar, içerisindeki katkı maddeleri sebebiyle tüm şifasını kaybettiği gibi sıhhatimizi de bozuyor. Ama en fazla 1 saat vakit ayırarak evde doğal yoğurt yapabiliriz. “Tutmaz” diye endişeleniyorsanız haberimizde ipuçları da bulabilirsiniz. YOĞURT YAPIMI… Malzemeler: 1 litre doğal süt, 1 yemek kaşığı organik yoğurt, 1 tatlı kaşığı şeker, bir fiske tuz Yapılışı: Sütü kaynatın, daha sonra ılımaya bırakın. Fazla ılıtmayın. (Serçe parmağınızı kenardan süte batırdığınızda, parmağınız yanmayacak ama sıcaklık hissedilecek) Eğer bu sıcaklıktaysa mayalanma zamanı gelmiştir. Bir kâseye bir yemek kaşığı ev yoğurdunu koyun, üzerine şeker ve tuzu da atıp karıştırın.

İçine biraz sütten koyup iyice çırpın. Sütün içine döküp, maya her yerine dağılana kadar karıştırın. Tencerenin ağzını kapatın, ama buharın çıkması için, bir kürdanla kapağın hafif aralık kalmasını sağlayın. Daha sonra tencerenin her yerini bir bezle sarın. 5-6 saat bu şekilde kalsın. Örtüsünü açın ve buzdolabına kaldırıp en…